Kategorie uprawnień UDT na wózki (IWJO, II WJO, III WJO)

Kategorie uprawnień UDT na wózki (IWJO, II  WJO, III WJO)
3
Cze

Kategorie uprawnień UDT na wózki

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się kategoriom uprawnień na wózki widłowe. Czy wszystkie wózki podlegają dozorowi technicznemu? Do czego uprawnia dane zaświadczenie na wózki? Sprawdź:

Jakie są kategorie uprawnień UDT na wózki?

Urząd Dozoru Technicznego określa trzy kategorie uprawnień do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych:

  • kategoria III WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych
  • kategoria II WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych
  • kategoria I WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych.

Jak można łatwo zauważyć, III WJO jest najniższą kategorią uprawnień UDT, natomiast I WJO najwyższą.  Warto również wiedzieć, że posiadając kat. II WJO możemy obsługiwać wózki z kat. III WJO i analogicznie: mając uprawnienia na kat. I WJO możemy obsługiwać wózki z kat. II WJO i III WJO.

Jak zdobyć uprawnienia UDT na wózki?

Aby uzyskać którąkolwiek kategorię uprawnień UDT do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych należy ukończyć odpowiedni kurs oraz podejść do egzaminu państwowego przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego.  Korzystając z naszej oferty kursów uczestnik podchodzi do egzaminu na sprzęcie, na którym się uczył podczas kursu. Egzamin odbywa się w miejscu szkolenia.

Jakimi wózkami mogę jeździć mając kategorię III WJO?

Kategoria III WJO uprawnia do operowania wózkami jezdniowymi podnośnikowymi prowadzonymi, czyli takimi, gdzie operator nie siedzi w kabinie ani nie stoi na podeście wózka, tylko idzie  obok maszyny. Kurs na III WJO trwa 42 godziny i po jego ukończeniu można podejść do egzaminu państwowego.

Jakimi wózkami mogę jeździć mając kategorię II WJO?

Kategoria II WJO uprawnia do obsługi wózków z kategorii III WJO oraz wózków, gdzie operator siedzi w kabinie lub stoi na podeście. Wyjątkiem są wózki specjalizowane (ładowarki teleskopowe, wózki z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem). Kurs na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych trwa 59h. Dodatkowo u nas w cenie kursu otrzymujesz seminarium z bezpiecznej wymiany butli gazowych na 8h.  Łączny czas trwania kursu wynosi więc 67h. Po ukończeniu takiego szkolenia, można się starać o uprawnienia UDT w kat. II WJO.

Do czego uprawnia mnie kategoria I WJO?

Kategoria I WJO uprawnia do obsługi wózków z kategorii II WJO i III WJO. Ponadto daje kwalifikacje do obsługi  wózków ze zmiennym wysięgiem i/lub z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem. Czas trwania kursu przygotowującego do obsługi wózków w kat. I WJO trwa 81h i po jego ukończeniu można podejść do egzaminu UDT.

Image not available
więcej o szkoleniu
Szkolenia energetyczne G1/G2/G3
Szkolenie na żywo
Szkolenie i egzamin prowadzimy on-line. Nie trzeba nic instalować!
Szkolenie na żywo
Pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniu z pracy jak i z domu.
Szkolenie na żywo
Szkolimy w całej Polsce, dostarczamy niezbędną dokumentację szkoleniową.
Slider

 


Sprawdź terminy naszych kursów!

Zobacz również aktualne promocje!

 

 

Call Now Button