Nowe zestawy pytań do egzaminu UDT

kursy udt wózki widłowe Behap-bud szkolenia zawodowe

Nowe zestawy pytań do egzaminu UDT

Końcem 2017 roku Urząd Dozoru Technicznego wprowadził nowe zestawy pytań do egzaminów na obsługę urządzeń transportu bliskiego. Nowe, ujednolicone zestawy zostały wprowadzone do wszystkich oddziałów UDT i mają na celu wyrównanie poziomu egzaminów w całym kraju.

Pytania ogólne oraz pytania techniczne.

Nowe zestawy pytań podzielone są na dwie części: pytania techniczne oraz pytania ogólne. Pytania ogólne są skonstruowane tak, że losowane są do wszystkich kategorii uprawnień (zarówno do wózków jak i suwnic, podestów czy żurawi, itp.). Jest ich łącznie 22, czyli w porównaniu do egzaminu na prawo jazdy – niedużo. Każdy egzaminowany musi odpowiedzieć na 2 pytania ogólne aby przejść do części technicznej. Pytania techniczne są już opracowane do każdej kategorii uprawnień osobno. Jest ich po minimum 30 do każdej kategorii uprawnień. Obejmują one specjalistyczne zagadnienia dotyczące np. układów hydraulicznych, hamulców lub obwodów elektrycznych w urządzeniach. W części technicznej zawarte są też pytania dotyczące zasad sprawdzania sprawności poszczególnych układów.

Jak wygląda zestaw pytań?

Każdy z egzaminowanych ma podpięte do złożonego wniosku 3 zestawy wylosowanych pytań. Każdy zestaw składa się z dwóch pytań ogólnych oraz trzech pytań technicznych. Egzaminator wybiera, na który z trzech zestawów ma odpowiadać egzaminowany. Jeżeli egzaminatorzy są przyjaźnie nastawieni, czasami pozwalają kursantowi samemu wybrać najłatwiejszy jego zdaniem zestaw. Egzaminowany najpierw odpowiada na 2 pytania ogólne, a potem przechodzi do pytań technicznych. Zwykle wystarczy, że odpowie na jedno z trzech pytań technicznych. Egzamin teoretyczny zwykle jest ustny.

Czy nastąpiły zmiany w egzaminie praktycznym?

Wytyczne dotyczące egzaminów praktycznych nie uległy zmianom. Zależnie od uprawnień o jakie się stara egzaminowany, ma wykonać urządzeniem określone manewry. Zwykle kursant przystępuje do egzaminu praktycznego po wcześniejszym zaliczeniu egzaminu teoretycznego.

CENTRALA

 

BEHAP-BUD s.c. Eugeniusz Winiarski, Piotr Winiarski

ul. Przemysłowa 8
32-540 Trzebinia, Małopolska (przy trasie Kraków – Katowice)

Logo Behap-bud szkolenia zawodowe

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.